Maaş, Tazminat, İşsizlik, Emek Haberleri

İşçiye bir darbe daha
 
Yargıtay İçtihadı Birleştirme Hukuk Genel kurulunun verdiği karara göre uzun süre rapor kulanan işçiler işverenlerce savunmaları da alınmadan işten atılabilecek. Resmi Gazete´de yayımlanan içtihatı birleştirme kararı, kanun gibi sonuç doğuruyor.
İşsizlik yüzde 13´e ulaşabilir
 
Türkiye’de istihdam konusunda kısa vadeli geleceğe dönük tahmin yapan tek kuruluş durumundaki TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), 15 Mart´ta ilan edilecek Aralık 2018 dönemi işsizlik oranının, 2018 Kasım dönemine göre 0,7 puan artarak yüzde 13 oranında gerçekleşeceğini tahmin etti.
Ocak ayında enflasyon artmaya devam etti
 
Tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) 2019 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1.06, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1.06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.35 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17.16 artış gerçekleşti.
2018 yılı enflasyonu belli oldu
 
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK´in açıkladığı rakamlara göre 2018 Aralık ayında tüketici fiyatları endeksinde enflasyon yüzde 0.40 gerileme gösterdi. Böylece 2018 yılı enflasyonu yüzde 20.30 oldu.
BES´ten caymaya otomatik engel
 
Bireysel Emeklilik Sistemi´ne (BES) otomatik katılım yönetmeliği değişti. Cayma hakkını kullanıp sistemden ayrılanlar 3 yıl içinde yeniden sisteme otomatik olarak dahil edilecekler.
2019 yılı resmi tatil günleri
 
2019 yılında hafta sonları ve resmi tatillerle birlikte toplam 116 gün izin yapılması öngörülüyor. 2018 Ramazan ve Kurban bayramlarında toplamda 12,5 gün tatil yapan memurların ise bu yıl tüm haftaya uzatılmaz ise 6,5 gün tatil yapacakları tahmin ediliyor.
2019 yılı asgari ücreti belli oldu!
 
ASGARİ Ücret Tespit Komisyonu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında yaptığı toplantı sona erdi. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret bu toplantı sonunda açıklandı.
Eylül´de enflasyon hız kazandı
 
Türkiye İstatistik Kurumu Eylül ayı enflasyon oranını açıkladı. Eylül ayında enflasyon artışı hız kazanarak bir önceki aya göre yüzde 6,30 artarken, yıllık enflasyon yüzde 24,52´ye yükseldi.
Ağustos ayı enflasyonu açıklandı
 
Enflasyon 2018 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 2.30 artarken yıllık enflasyon yüzde 17.90´a yükselmiş oldu.
Emeklilerin beklediği zam oranı belli oldu
 
Türkiye İstatistik Kurumunun Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklaması ile emeklilerin zam oranı da belli oldu.