Maaş, Tazminat, İşsizlik, Emek Haberleri

Asgari ücret 1603 TL oldu
 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 29 Aralık´ta yaptığı toplantı sonucunda 2018 yılında geçerli olacak asgari ücreti açıkladı. Yapılan açıklamaya göre brüt asgari ücret 2029,50 TL, net asgari ücret  asgari geçim indirimi dahil 1603,12 TL oldu.
2018 yılı asgari ücreti belli oluyor
 
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammı 29 Aralık´ta yapılacak asgari ücret tespit komisyonu toplantısı ile belli olacak. 
Gelir vergisi oranı artıyor
 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gelir vergisi dilimlerinde değişikliğe gidileceğini açıkladı.
Memur ve memur emeklilerinin ek zam oranı belli oldu
 
Türkiye İstatistik Kurumu, memur maaşlarındaki enflasyon farkını belirleyecek olan haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Haziranda enflasyonun yüzde 0,27 gerilerken memur ve memur emeklilerinin temmuz ayında alacakları ek zam oranı da kesinleşti.
Asgari ücret belli oldu
 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu yaptığı toplantı ile 2017 asgari ücret rakamını belirledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu asgari ücreti 2017 yılında brüt 1.777,50 TL, net 1.404,06 TL olarak açıkladı.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı
 
Komisyon, 2017´de geçerli olacak asgari ücret belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını TİSK´in ev sahipliğinde yaptı
Memur ve emeklilerin maaşları belirlendi
 
11.6 milyon emekli, 3.1 milyon memur ve 5 milyonu aşkın asgari ücretlinin maaşı Ocak’ta değişecek. Memur ve emeklilerin 2017´de alacakları yeni maaşları belirlenirken, asgari ücret alanlar Asgari Ücret Tespit Komisyonu´nun karar almasını bekliyor.
SGK Prim tavanı artıyor
 
Maliye Bakanlığı´nın hazırladığı 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM´ye sunuldu. Tasarıda, yüksek ücretli çalışanları ilgilendiren önemli bir düzenlemeye yer verildi.
İşsizlik son 10 ayın en yükseğinde
 
İşsizlik oranı Kasım, Aralık ve Ocak aylarını kapsayan Aralık döneminde yüzde 10.8 ile, geçen Şubat dönemindeki yüzde 11.2´den bu yana en yüksek düzeye çıktı.
Asgari ücret 1300 TL oldu
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, asgari ücretin 2016 yılı için net bin 300 lira olarak belirlendiğini açıkladı.