Asgari ücret tespit komisyonu Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ev sahipliğinde üçüncü defa toplandı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bugünkü toplantısında ilk rakamlar telaffuz edildi ancak uzlaşı sağlanamadı. Asgari ücretin belirlenmesi dördüncü toplantıya kaldı.

Taraflar baz alınacak enflasyon rakamlarında anlaşamadı. TİSK, TÜİK'in enflasyon rakamlarının baz alınmasını isterken, Türk-İş yaşanan enflasyonun yüzde 50'nin üzerinde olduğu gerekçesiyle buna itiraz etti. 

Toplantı sonrası Çalışma Bakanlığı Müsteşarı Nurcan Önder "TİSK asgari geçim tutarını 3 bin 100 lira ortalama olarak daha uygun buluyor, Türk-İş 3 bin 900'ün altına düşmez diyor" şeklinde açıklama yaptı.

Uzlaşmazlıklarımızı henüz gideremedik

Türk-İş Genel Sekreteri Irgat, "İşveren kesimiyle uzlaşmazlıklarımızı maalesef henüz gideremedik. Önümüzdeki toplantıda sonuca ereriz diye düşünüyorum. Çalışanların gülümseyeceği bir asgari ücret henüz bulamadık" şeklinde konuştu.

3151 lira gibi bir teklifimiz olmadı

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise "Asgari ücretle çalışan arkadaşlarımız başta olmak üzere çalışanların enflasyona karşı korunacağını ifade ettik. Yani bahsedilen 3 bin 161 lira gibi resmi bir teklifimiz söz konusu değil. Bizim tavrımız hâlâ devam ediyor" dedi.

Üç konuda uzlaşma sağlandı

Üç konuda uzlaşma sağladıklarını aktaran Koç, bunları şöyle sıraladı:

  • Türk-İş ve TİSK olarak SGK işçi primlerinin 5 puan olarak revize edilmesi. Yüzde 14'ün yüzde 9 olarak düzenlenmesi. 5 puanlık işveren desteğinin işçilere de sağlanması konusunda mutabakata vardık.
  • İkinci mutabakatımız, özellikle birinci vergi diliminin yıllık brüt asgari ücret miktarına çekilmesi.
  • Diğer mutabakat ise 5 yıldır uygulanan asgari ücret işveren desteğinin toplu iş sözleşmeli yerlerde yüzde 6 olarak uygulanması toplu sözleşme olmayan yerlerde yüzde 3 olarak uygulanması mutabakatına vardık.