Hükümetin taşeron işçiler için öncelikle uygulayacağı kıdem tazminatı fonunda daha önce belirtilenin aksine 1 maaş verilmesi kararı çıktı.

Kamu işyerlerinde çalışan taşeron işçiler için geçerli olacak olan fon için her ay işçi ücretinin 12’de biri işverenin hak edişinden kesilecek ve fonda biriktirilecek. Bu da her yıl için işçilerin 1 aylık maaşının fonda birikmesi, bir başka deyişle kazanılmış haklarda değişiklik olmaması anlamına geliyor. Daha önce gündeme gelen kıdem tazminatı fonu formüllerinde ise, yarım maaş üzerinden kesinti yapılması tartışılmıştı. Taşeron işçiler için 1 maaş formülü benimsenir ve yaşama geçerse, bu kıdem tazminatı fonu için de belirleyici olacak.

Taşeron işçilik konusunda getirilmesi öngörülen yeni sistemle ilgili olarak taraflara bir sunum da dağıtılmış durumda. Yetkililer işçinin ücretinin net değil brüt tutarı üzerinden kesintinin yapılacağını belirtiyor. Alt işveren işçisinin kıdem tazminatını ödedikten sonra ise ilgili kamu kurumundan kesinti tutarını geri alabilecek. Her ay için fona taşeron işçinin maaşının on ikide birinin kesilmesi, kıdem tazminatında şu uygulamanın devam etmesi, “her yıl için 1 brüt maaşa” çalışanın hak kazanacağı anlamına geliyor. Kaynaklar mayıs ayının 15-16’sında toplanacak olan çalışma meclisinde kıdem tazminatının da gündeme geleceğini belirtiyor. Fon için yeni bir yasa taslağı hazırlanmasına başlanacağı belirtiliyor. 

Ancak kıdem tazminatı fonu hakkında, sendikaların, işten çıkartmayı kolaylaştıracağı yönündeki itirazlarına üretilen bir formül bulunmaması fon hakkındaki soru işaretlerini devam ettiriyor.