Türkiye’de istihdam konusunda kısa vadeli geleceğe dönük tahmin yapan tek kuruluş durumundaki TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), 15 Mart'ta ilan edilecek Aralık 2018 dönemi işsizlik oranının, 2018 Kasım dönemine göre 0,7 puan artarak yüzde 13 oranında gerçekleşeceğini tahmin etti. SPM’nin tahminine göre Aralık 2018 döneminde tarım dışı işsizlik oranı ise 0,8 puan artarak yüzde 15,1 olarak belirlenecek. SPM, 2018 yılı genelinde işsizlik oranının ise yüzde 10,9 olacağını tahmin etti.

SPM Araştırmacısı Pınar KAYNAK, geçen yılın 3. çeyreğinde gayrisafi sabit sermaye oluşumunun yüzde 4 küçüldüğünü, diğer yandan Aralık döneminde ihracatın bir önceki döneme göre yüzde 10,5 oranında, ham madde ithalatının yüzde 1 oranında gerilediğini ifade ederek, “Diğer yandan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise (SÜE) 1,6 puan azaldı. Tüm bu gelişmelerin Aralık dönemi işgücü piyasalarına yansıması beklenmelidir. Kasım döneminde işsizlik verilerindeki artışın devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar SAYAN gözetiminde; araştırmacı Pınar KAYNAK TÜİK’ce açıklanacak olan genel işsizlik oranı, tarım dışı işsizlik oranı, istihdam oranı ve sanayi istihdamı rakamlarına dair tahminlerini; bu verilerin kendi geçmiş değerleri ile GSYH ve Sanayi Üretim Endeksi’nin (SÜE) geçmiş değerlerini kullanarak gerçekleştirdi. SPM, Mart 2019 “Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri” çalışmasının sonuçlarını açıklarken, Aralık 2018 dönemine ait 15 Mart’ta ilan edilecek işsizlik oranı tahminini de kamuoyuyla paylaştı.

SPM, 15 Mart’ta açıklanacak Aralık dönemi işsizlik verilerinde mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının 0,4 puan artarak yüzde 14,5 olurken, istihdam oranının ise 0,6 puan azalarak yüzde 45,9 seviyesinde gerçekleşmesinin tahmin edildiğini ifade ederek, sanayi istihdamının ise ufak bir artışla 5 milyon 661 bin kişi seviyesine çıkacağını vurguladı.