Bir işe başladığınızda işveren istisnalar hariç işe başlamadan önce sizin işe giriş bildirgenizi vermek zorundadır. Sigorta primlerinizi de çalıştığınız ayı takip eden ayda aylık prim hizmet belgesi ile yatırmak zorundadır. Sigortanızın yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için aşağıdaki yöntemlerden biri ile internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

SGK sitesi üzerinden TC Kimlik No ve kimlik bilgileri ile şifresiz olarak buradan giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Bu uygulamada gelen sayfada bilgileri doldurup butona basın. Yeni bir sayfa açılacak buradan da "hizmet bilgisi" ve ardından 4a´yı seçin. Ayrıntılı olarak sigorta dökümünüz çıkacaktır.

Sadece TC Kimlik No veya SGK numarası ile sorgulama yaparak daha kısıtlı bir bilgiye de erişebilirsiniz. Bunun için burayı tıklayın. Bu sayfada SGK primlerinizi bir ay gecikmeli görebilirsiniz. Örneğin Ocak ayı SGK primlerinizin yatıp yatmadığını Şubat ayı sonunda görebilirsiniz.


E-devlet şifresi ile tüm SGK primlerinizi görebilir, sigortanızın yatıp yatmadığı sorgulamasını yapabilirsiniz. E-Devlet sayfasına giriş için burayı tıklayın. Burada da yukardaki şeklide bir önceki ayı 23 üne kadar göremeyebilirsinz. Fakat tüm yatan sigortanıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Bir işe başladığınızda işveren istisnalar hariç işe başlamadan önce sizin işe giriş bildirgenizi vermek zorundadır. Sigorta primlerinizi de çalıştığınız ayı takip eden ayda aylık prim hizmet belgesi ile yatırmak zorundadır.